Położenie

Powiat jarosławski usytuowany jest na wschodniej ścianie województwa podkarpackiego, graniczy od wschodu z Ukrainą, od północnego wschodu z powiatem lubaczowskim, północnego zachodu z przeworskim, od południa natomiast z przemyskim. Powiat niemal w całości położony jest we wschodniej części Kotliny Sandomierskiej, tylko jego południowe krańce sięgają pasma pierwszych wzniesień Pogórza Karpackiego, w tej części zwanego Pogórzem Dynowskim. Obszar powiatu obejmuje 1 029 km2. Zamieszkuje go około 120 tys. osób. W skład powiatu wchodzą: 2 gminy miejskie: Jarosław i Radymno, 1 gmina miejsko - wiejska: Pruchnik oraz 8 gmin wiejskich: Chłopice, Jarosław, Laszki, Pawłosiów, Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Wiązownica.
Przez teren powiatu jarosławskiego przebiega autostrada A4 (E 40) Jędrzychowice -Wrocław-Katowice-Rzeszów-Korczowa. Droga kontynuuje bieg niemieckiej autostrady A4 z kierunku Drezna, a także wpisuje się w ciąg europejskiej trasy bezpośredniej Wschód - Zachód E40. Kierowcy poruszający się autostradą A4 mogą korzystać na terenie powiatu jarosławskiego z węzła Korczowa. To ostatni na terenie Polski węzeł komunikacyjny, umożliwiający zjazd z autostrady A4 przed przekroczeniem polsko-ukraińskiej granicy. Istotne znaczenie dla komunikacji mają drogi krajowe. Przez Powiat Jarosławski przebiega droga krajowa nr 77 Lipnik - Przemyśl i droga krajowa nr 94 Zgorzelec - Korczowa, która dociera do granicy państwa z Ukrainą i jest drogą alternatywną dla autostrady A4. Ponadto przez powiat biegnie linia kolejowa nr 91 (Kraków - Medyka) oraz linia kolejowa nr 101 (Munina - Hrebenne). Trwają starania o zdobycie środków finansowych na realizację drogi ekspresowej S19, która będzie częścią europejskiego szlaku Via Carpathia prowadzącego od Kłajpedy aż do Salonik. Atrakcyjność inwestycyjną Powiatu Jarosławskiego obok doskonałej lokalizacji na trasie Wschód – Zachód wzmacnia również dostępność dla inwestorów Międzynarodowego Portu lotniczego Rzeszów – Jasionka oddalonego od Jarosławia o ok. 55 km. Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka w swojej ofercie proponuje loty do Warszawy oraz kilkunastu stolic i miast europejskich. Na terenie Powiatu Jarosławskiego w miejscowości Laszki oddalonej od stolicy powiatu ok. 20 km funkcjonuje lądowisko LASZKI przystosowane do lotniczego wykorzystania. Zarządzającym lądowiskiem LASZKI jest Aeroklub Ziemi Jarosławskiej.
Przejścia graniczne
Drogowe przejście graniczne Korczowa – Krakowiec położone w Powiecie Jarosławskim jest największym przejściem granicznym z Ukrainą. Czynne jest całodobowo, z odprawami o pełnym zakresie ruchu osobowo-towarowego. Jest to jedyne na Podkarpaciu przejście graniczne, gdzie przeprowadza się kontrolę fitosanitarną i weterynaryjną. Na wschodniej granicy państwa z Ukrainą alternatywą dla drogowego przejścia granicznego w Korczowej – Krakowcu i Medyce - Szeginie jest również oddalone o 38 km od Korczowej przejście graniczne Budomierz – Hruszew.
Rolnictwo
Powiat jarosławski wyróżnia się na tle innych powiatów Podkarpacia pod względem gospodarki rolnej. Użytki rolne stanowią około 69%, natomiast grunty orne około 49% ogólnej powierzchni powiatu. Tutejsze gleby należą z pewnością do najlepszych w województwie. W strukturze bonitacyjnej grunty klasy I - IV stanowią 82,8%. Umożliwia to uprawę wszystkich roślin.
W produkcji roślinnej znaczącą pozycję - 58% zajmuje uprawa zbóż, buraków cukrowych, rzepaku, ziemniaków oraz roślin pastewnych.
Struktura agrarna oraz warunki przyrodnicze sprzyjają produkcji ogrodniczej. Powierzchnia upraw warzyw gruntowych wynosi 815 ha, a w strukturze upraw przeważa kapusta, cebula i marchew.
W gospodarce rolnej dominuje sektor prywatny. Działalność rolniczą prowadzi ponad 12 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych, z czego 2,8 tys. na powierzchni użytków rolnych ponad 5 ha. Przeciętna powierzchnia indywidualnego gospodarstwa wynosi 4,16 ha.
Przemysł
Powiat Jarosławski to teren rolniczo-przemysłowy, z przemysłem skoncentrowanym w Jarosławiu. Dominującą gałęzią przemysłu jest przetwórstwo rolno-spożywcze, co wynika z rolniczego charakteru powiatu. Stopniowo dotychczasowy rolniczy charakter działalności ustępuje działalności wytwórczej, rolno-spożywczej, usługom w dziedzinie turystyki, agroturystyki, rekreacji i sportu, ochrony zdrowia, hotelarstwa i gastronomii. Położenie Powiatu Jarosławskiego w sąsiedztwie wschodniej granicy znacząco ułatwia kontakty biznesowe, szczególnie ze Wschodem, i daje niemal nieograniczone możliwości transportu towarów jak i prowadzenia inwestycji o charakterze produkcyjnym.
Turystyka
Przepływająca przez powiat rzeka San dzieli go na część prawobrzeżną niższą - Niż Nadsanowy z częścią Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i część lewobrzeżną wyższą, odcinającą się wyraźną krawędzią od doliny Sanu wyżyną przykarpacką, zwaną Pogórzem Rzeszowskim, tworząc obszar o łagodnych wzgórzach wysokości 300-400 m. Najwyższe wzniesienie (433 m n.p.m.) mieści się w punkcie położonym na południe od Jodłówki w gminie Pruchnik. Bezpośrednie sąsiedztwo obszarów nizinnych i podgórskich stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki górskiej, sportów zimowych, lotniarstwa, turystyki konnej, wędrówek pieszych i rowerowych. Doskonałe tereny łowieckie bogate w zwierzynę to gratka dla amatorów polowań. Walory przyrodnicze Powiatu Jarosławskiego: akweny wodne i rozległe kompleksy leśne oraz urozmaicona rzeźba terenu stwarzają korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej w zakresie turystyki, rekreacji i sportu. Od przyszłych inwestorów władze samorządowe i społeczność lokalna oczekują zastosowania ekologicznych, nowoczesnych technologii i prowadzenia działalności w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Rzeki powiatu stwarzają możliwości dla rozwoju turystyki wodnej. Oprócz rzeki San m.in. akweny wodne „Babionka" i "Wietlin", zalew w miejscowości Radawa, akwen wodny „Zek" w Radymnie, rzeki Lubaczówka, Wisznia i Szkło. Miejscowość wypoczynkowa Radawa stwarza dodatkowo potencjalne warunki dla rozwoju turystyki medycznej i uzdrowiskowej
INFORMACJE O ARTYKULE
Wytworzył(a): | Administrator |
---|---|
Opublikował(a)(a): | Barbara Wawro (17.11.2016 12:01) |
Ostatnia modyfikacja: | Barbara Wawro (17.11.2016 12:59) |
Liczba wyświetleń: | 5165 |
ARTYKUŁY ARCHIWALNE
Lp. | Data modyfikacji | Zredagował |
---|---|---|
1 | 17.11.2016 12:01 | Barbara Wawro |